Jdi na obsah Jdi na menu
 


Navrácení peněz za Windows od Lenovo v Polsku

4. 6. 2009

Na webu www.abclinuxu.cz píše Luboš Doležel ve svém článku o vrácení peněz za licenci Windows v Polsku.

"PolishLinux popisuje zkušenosti s vracením peněz za předinstalovaná Windows s polským Lenovo. Zde jednání trvalo 10 měsíců, vyžádalo si zapojení obchodní inspekce, která nakonec rozhodla, že peníze má vrátit maloobchodník, který se pak má případně vyrovnat s původním prodejcem (Lenovo). Za Windows XP Professional bylo vráceno 400 zlotých (3000 Kč), tedy částka odpovídající ceně produktu v době prodeje."


 

výňatky z diskuze:
...

PC zpravidla po instalaci OS až tak úplně připraveno není. Leckdy je ho třeba nakonfigurovat, doplnit softwarem nebo dokonce aktivovat. Co taková služba:

1) Koupíte počítač.

2) Vyberete si, zda chcete předinstalovat OS a jaký.

3) Vyberete si, zda a jaký chcete další software případně další komponenty.

...

 "Pouzitim software prijimate tyto podminky. Pokud je neprijimate, software nepouzivejte. Misto toho se obratte na prodejce nebo instalatora a zjistete jeho zasady nahrad ve forme penez ci zbozi."

Nikdo si jen tak netroufne rict, ze moje zasada je nic nevracet. Jednalo by se totiz o vazany prodej a ten je nezakonny.

...

Nevíš co si kupuješ, když se s licencí seznámíš až doma při spoštění notebooku a musíš ji odsouhlasit. (pozn. Nebo nesouhlasit)

...

Predinstalovany OS Windows NENI soucast pocitace. Jde o samostatny produkt, navic od jineho producenta nez je vyrobce notebooku.

...

Spíš bych to přirovnal k tomu, že si koupíte auto a musíte si s ním vzít i řidiče a přitom firma to auto bez řidiče neprodává. Ale vy chcete řidiče svého, nebo si chcete auto řídit sám. Je to podmiňování koupě jednoho produktu koupí jiného? Je. Evidentně auto bez řidiče prodávat jde a fungovalo to tak dost dlouho. Stejně jako se počítače prodávaly bez OS. Až vám v obchodě řeknou, že si můžete jejich pečivo koupit, ale jen v případě, že si vezmete jejich máslo, tak se vám to taky nebude líbit. Nebo že byste si mohli koupit nový mobil pouze s aktivací nové simky, s argumentem, že přece k mobilu simku stejně potřebujete. Simku máte? Váš problém. Budete chtít hypotéku - ale pouze pokud uzavřete kapitálové životní pojištění - některé banky to pořád mají - a jak jsou z toho zákazníci nadšení, když nemají volbu. Osobně vázaný prodej chápu - jsem ekonom - snaha o maximalizaci zisku. A zákazník? Zákazník se může bránit - a) tím že nekoupí a dá firmě vědět proč nekoupil, b) zbaví se toho co nechtěl a získá za to kompenzaci (vrátí OS). Čili já chápu obě strany, jediné koho nechápu jsou ti, kterým vadí, že někdo jiný si nechce kupovat něco so nesplňuje jeho požadavky a je ochoten udělat něco pro to, aby to jeho požadavky splňovalo. Jen podotýkám, že doba kdy lidi kupovali jen to co bylo a nediskutovali o tom (i proto že nemohli) se jmenovala reálný socialismus. A základem kapitalismu (potažmo správného marketingu) je uspokojování lidských potřeb (přání). A když firma nedělá průzkum trhu, tak se může dozvědět co zákazníci chtějí i tak, že jí to zákazníci řeknou. A tím myslím i to, že někteří zákazníci mají zájem o notebooky bez operačního systému.
...

a ta licence de precist pred rozbalenim, nebo je uvnitr?

...

 ...vytřískat maximum poskytovatel licence spolu s dalšími účastníky prodejního řetězce, právě bez ohledu na licenci:

  1. Sugeruje se, že je prodáván předinstalovaný systém
  2. Prodává se ale jen povolení používat software na zakoupeném HW
  3. Prodává se toto povolení předtím, než může platit (před odsouhlasením s licencí)
  4. Váže se prodej HW na prodej tohoto povolení

...

Microsoft dává koncovým uživatelům možnost nesouhlasit s licencí a chtít náhradu. Výrobci notebooků to vědí, prodejci notebooků to taky vědí. Jediné o co jde, je aby si tenhle řetězec vyřešil vrácení licence mezi sebou - jak to udělají koncového uživatele nezajímá, ten jenom využil svého práva. Obhajovat obchodníka nedává smysl. Jelikož je jediný, s kým vstupuji do smluvního vztahu, tak je zároveň jediný, od koho můžu chtít náhradu. Celý zúčastněný řetězec ví, že je zde možnost nesouhlasit s licencí. Tuhle možnost mi sami dali - pokud mi jí výrobce notebooku nechce dát, nemá tam OS vůbec cpát, pokud mi jí nechce dát prodejce, nemá ho prodávat. Pokud mi tuhle možnost chtějí sebrat, tak se můžou těšit na uragán žalob nebo rovnou pokut od Evropské komise, protože to je jasně proti tržním zásadám.

...

...protože Microsoft mi licenci neprodal, takže proč bych měl chodit za někým jiným, než za dodavatelem. Že notebook a OS jsou dvě jiné věci myslím už dost dobře vysvětlil někdo jiný...
V každém případě poslední případy na trhu dávají za pravdu výkladu možnosti získat zpět peníze za licenci Windows.

...

je nutne si uvedomit, kdo je zdrojem problemu: ne spotrebitel, ktery se chtenym zbozim prirozene nechce porizovat nechtene, ale vyrobce laptopu, ktery vaze Windows na svoje vyrobky jako kdyby Windows byl jediny OS, ktery na tomto vyrobku provozovat da.

Stale se mi vsak zda, ze by bylo asi lepsi, kdyby spotrebitel pozadoval nahradu primo od vyrobce pocitace. Mozna je to tak jednodussi jak pro spotrebitele, tak i pro prip. maloobchodnika.

...

 ...Evropská komise raději bude do kolečka řešit hovadiny typu Internet Explorer ve Windows, který jak ukazuje neustálý růst Firefoxu v realu až takový problém není a IMHO větší problémy tiše přehlíží....

...

Problém je v tom, že vám takto prodejce HW předprodává licenci třetí strany, kterou nemůžete v případě následného nesouhlasu ani použít ani s ní zacházet jako s něčím, co jste si koupil (je vázána na HW). Přitom ve většině případů poskytuje v inzerci lživé informace, že vám prodává předinstalovaný software, i když prodává pouze povolení tento předinstalovaný SW používat na zakoupeném HW. Toto povolení nelze u prodejce ani reklamovat ani vrátit (tedy podle vás by nemělo jít). Tak co jste si to vlastně koupil a u koho?

Takhle fungují prodejci HW zároveň jako agenti s licencemi, které tlačí nicnetušícím zákazníkům. Problém vyplyne v momentě, kdy zákazník začne tušit a domáhá se svých práv neplatit za něco, co si nekoupil.

...

...přijde mi hodně přitažené za vlasy argumentovat tím, že vlastně nevíte co kupujete a zjistíte to až po koupi. Absurdní.
Ale tak to vlastne je: neznate presne zneni licence predem, takze nevite presne pod jakymi podminkami mate pravo produkt pouzivat. Coz by se dalo rict, ze nevite predem co kupujete...

...

Když obchodník nakupuje notebooky, tak asi ví, co je v licenci napsáno a než podepsal s Lenovem smlouvu, tak se měl dohodnout, co má dělat, když za ním s tímto někdo přijde.

Obchodníka ale nikdo nenutí, aby inkriminovaný notebook nakupoval. Pochopte to už konečně všichni. Notebooky bez MS OS jsou na trhu taky. Tudíž nemusí platit nic, když nechce.

...

Tak proč se maloobchodník nedohodne s výrobcem, co má dělat, když za ním někdo s tímto přijde? Když ho tedy obchodní inspekce donutí peníze za Win vrátit, tak má mít dohodnuto s dodavatelem, že mu ty peníze dá taky a dodavatel to bude řešit s výrobcem a ten následně (třeba) s MS. Když se mu to nelíbí, může zvolit notebooky od jiného dodavatele.

...

Výrobce se s nějakým maloobchodníkem vůbec nebude bavit. Pouze do licence ke svému výrobku napsal/souhlasil s textem od Microsoftu, že koncový zákazník může licenci vrátit maloobchodníkovi, ale už nikdo neřeší co dál. Maloobchodník už žádný podobný text nemá a velkoobchodník se na něj může vys... . Objednal sis notebook s Windows? Objednal, tak tady ho máš a dál neotravuj. Jelikož to tak dělá drtivá většiny výrobců, tak pokud chce takové počítače prodávat, tak na výběr moc nemá a v podstatě mu taky nezbývá níc jiného, než tomu nepatrnému procentu zákazníků, co by rádo PC bez Windows, házet co nejvíc klacků pod nohy, protože na druhou stranu má ještě menší šance.

...

...Ale vyrobce nuti spotrebitele zaplatit za licenci k Windows pri porizeni tohoto notebooku, protoze tento model bez Windows se neprodava. A v tom je problem -- ve vazanem prodeji. Pocitac a OS jsou ruzne veci a MS Windows neni jeniny OS, ktery da provozovat na PC. A jak uz jsem psal -- spotrebitel muze mit mnoho duvodu proc si zvolit zrovna ten konkretni model notebooku....

...Licencni ujednani implikuje, ze spotrebitel muze vratit nevyuzitou licenci za nahradu, a neumim si predstavit, ze by tu nahradu mi nemusel vratit velkooberatel nebo vyrobce laptopu.

Zatim zde vidim jediny vaznejsi problem: ze maloobchodnik nevi skutecnou cenu licenci. Ale stezovat si ma na jednani vyrobce laptopu, ne na jednani spotrebitele. Spotrebitel jenom vyuzil sveho prava vyplyvajiciho z licencniho ujednani a prirozeneho prava nekupovat vazany vyrobek (tedy Windows).

...